Dehidracija znači da telo deteta gubi tečnost i čest je problem kod odojčadi i manje dece. Uzroci su mnogobrojni. Jedan od najčešćih uzroka je gubitak tečnosti zbog povišene telesne temperature, povraćanja, proliva ili smanjenog unosa hrane i tečnosti u sklopu običnih, virusnih infekcija (Rota, Nora, Adeno). Često je u sklopu infekcija usne duplje praćenih pojavom afti, zbog bolnosti, onemogućen adekvatan unos tečnosti. Takođe, ozbiljne bakterijske infekcije uzrokuju povećan gubitak tečnosti (povraćanje, proliv, gubitak apetita i odbijanje tečnosti), a to su infekcije Salmonelom, Šigelom, Ešerihijom koli, Kampilobakterom i Klostridijom. Ređi uzroci su parazitoze creva, pojačano znojenje, neprepoznata šećerna bolest.
Simptomi dehidracije kod beba i dece
– upala očiju
– smanjeno mokrenje (ređe od 4-6h) ili suve pelene
– pri plaču nema produkcije suza
– uvučena fontanela kod odojčadi
– suve usne, obložen jezik
– apatija, malaksalost, letargija
– razdražljivost
Kada je potrebno javiti se doktoru
– suve usnice, plakanje bez produkcije suza, izostanak mokrenja
– pojava krvi u stolici, bol u trbuhu
– povraćanje duže od 24h ili ukoliko je povraćeni sadržaj sve vreme zelene boje
– povišena telesna temperatura preko 39,4ºC
– adinamija, malaksalost
Kako postupiti u prvim satima dehidracije
Ukoliko prepoznate da je nastupila dehidracija kod dece, pokušajte sa oralnom rehidracijom. Potrebno je unositi gutljaj tečnosti na 3-5 minuta. Na tržištu postoje brojni preparati za oralnu rehidraciju, različitih ukusa. Na svakom od njih je detaljno opisan način pripreme.
Odojčad na prirodnoj ishrani treba dojiti na svakih 1-2 sata. Ukoliko dete nastavi da povraća, potrebno je ponuditi i oralni rastvor za rehidraciju, u količini od 5-10 ml na 5 minuta. Maloj deci mogu se ponuditi i gazirana voda (otvoriti i promućkati da izgube mehuriće ugljen dioksida) i supe iz kesice. Ne forsirati unos čvrste hrane. Kada povraćanje prestane, nakon 8 sati možete ponuditi krekere, slane štapiće, hleb, pirinač, žitarice.
Ukoliko ste sve pokušali, ali se tegobe nastave, potrebno je odvesti dete lekaru koji će proceniti da li je potrebno da dete primi tečnost u obliku intravenske infuzije.
Prevencija ovog problema
Gotovo je nemoguće predvideti kakav će biti tok bolesti. Ukoliko je prisutno povraćanje i dijareja više od 4-5 puta u toku 24 časa, započnite nadoknadu tečnosti kako je gore navedeno. Najbitnije od svega je da prepoznate znake dehidracije i da se na vreme javite lekaru ako se za tim ukaže potreba.
Pročitajte i druge tekstove koje je za Mamin sajt pisala dr Mirjana Lukić:
Alergija na sunce kod dece i odraslih
Sunčanica kod dece – saveti pedijatra
Trovanja hranom kod dece – kako prepoznati i lečiti
Fotografije: Pixabay